درباره ما

حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به اختصار «فاوا» با توجه به اثرگذاری عمیق بر دیگر حوزه ها همچون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و … یکی از حوزه های بسیار مهم در دهه اخیر محسوب می شود. حوزه فاوا به عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین حوزه های راهبردی کشور در عصر حاضر نیازمند برنامه ریزی متناسب با اهداف طرح شده در اسناد بالادستی می باشد. از این رو، مسوولان کشور در نهادها و ارگان های سیاست گذار اقدامات زیادی را در این زمینه انجام داده اند که ماحصل آن اسناد راهبردی بسیاری در این حوزه می باشد. در تمامی این اسناد، علاوه بر تعیین رویکردها و محورهای اصلی بخش  فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، دستیابی به اهداف کلان کشور نیز مد نظر قرار گرفته است.

دستیابی به جایگاه دوم منطقه در فناوری که آرمان سند چشم‌انداز 1404 است، بی شک بدون توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل دستیابی نخواهد بود. با وجود تهدیدات محیطی برای عدم اجرای تعهدات مجریان در برنامه ها، باید توجه داشت تبدیل تهدید به فرصت و مغتنم شمردن فرصت های موجود در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنر مدیرانی است که اهمیت و تاثیر این حوزه را در تمامی عرصه های پیشرفت و عدالت کشور به خوبی درک نموده و در جهت اهداف راهبردی همت گماشته اند.

با توجه به اهمیت موضوع توسعه فعالیت های حرفه ای و زیربنایی در این حوزه و به منظور اجرای سياست های كلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي با عنوان واگذاري فعاليت ها و بنگاه هاي دولتي به بخش غيردولتي، سامانه جامع رتبه بندی فناوری اطلاعات و ارتباطات و رسانه های دیجیتال (سامانه ICTRate)، با حمایت مجمع تشکل‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و جشنواره ملی بهره وری به عنوان مجری و با نظارت امور تشکل‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مطابق تفاهم نامه همکاری امضاء شده مورخ 26/5/1393 آغاز به کار نموده است.

اهداف این سامانه عبارتند از:

ایجاد تمایز بین فعالان حوزه ICT از طریق بکارگیری روش های علمی و عادلانه ارزیابی
تسهیل روابط تجاری، داخلی و بین المللی از طریق اطلاع رسانی مناسب در ارتباط با رتبه فعالان حوزه ICT
فراهم آوردن بستر قابل اعتماد برای اعطای امتیازات ویژه به رتبه های برتر